Muzeum Ziemi Rawskiej
ul. Łowicka 26, Rawa Mazowiecka
tel. +48 46 814 45 69

Muzeum Ziemi Rawskiej utworzone w 1966 roku mieści się w willi z roku 1930 wybudowanej pierwotnie dla dyrektora Syndykatu Rolniczego. Gromadzi zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne, sztuki, numizmaty oraz pamiątki związane z Rawą Mazowiecką i regionem rawskim.

Dział sztuki obejmuje przede wszystkim malarstwo współczesne, także zespół mebli salonowych i drobnych bibelotów. Jest również w posiadaniu kolekcji prac absolwenta Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - Jacka Frączaka, który oprócz grafiki artystycznej, rysunku i fotograf i zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją książkową i wystawiennictwem.
Jacek Frączak prezentował swe prace w Muzeum Ziemi Rawskiej, na dwóch wystawach indywidualnych w roku 1988 i 1997. wiele z nich tematycznie związanych jest z Rawą i otaczającym ją krajobrazem mazowieckim.

Kolekcja etnograficzna stanowiąca najobszerniejszą część zbiorów zawiera zabytki z zakresu szeroko pojętej kultury ludowej regionu rawskiego. Podkreślając jej wagę wybrane elementy przedstawione są na ekspozycji stałej: "Tradycyjna izba chłopska regionu rawskiego", ukazującej wnętrze odświętnej izby z jej charakterystycznym wystrojem w przekroju czasowym 1880-1950.Na drugą wystawę o charakterze stałym składają się zabytki sztuki z przełomu wieków obrazujące wnętrze salonikowe dworku szlacheckiego czy to domu mieszczańskiego, pokoju seniorki rodu, stąd tytuł: "Salonik babuni z przełomu XIX i XX wieku". Znajdujemy więc tu fotografie Rawy Mazowieckiej z początku wieku, czy rodzin właścicieli okolicznych dworów, także meble salonowe, portrety, stylowe bibeloty.