W a r t o z o b a c z y ć

 

Baszta Zamku Książąt Mazowieckich

Oddział Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej

ul. Zamkowa

Zamek Książąt Mazowieckich wybudowany został w latach 1355-1370 jako gród obronny oraz siedziba Książąt Mazowieckich. Od roku 1563 był miejscem przechowywania skarbu kwarcianego; od XVI w. baszta zamkowa była również więzieniem. Zniszczony podczas „potopu” szwedzkiego, a następnie haniebnie rozebrany podczas zaboru pruskiego (mat. wykorzystano do budowy okolicznych budynków).

Pierwszych poważnych prac konserwatorskich obiekt doczekał się w latach dwudziestych XX w., a obecny stan zabytku jest wynikiem rekonstrukcji z lat 1957-58.

W ośmiobocznej wieży prezentowane są ekspozycje o tematyce historyczno-archeologicznej.

 

 

Muzeum Ziemi Rawskiej

Ul. Łowicka 26

Willa z roku 1930 wybudowana dla Tadeusza Frankiewicza ówczesnego dyrektora Rawskiego Syndykatu Rolniczego jest od 19 XII 1984 roku siedzibą MZR. Budynek zrealizowany wg projektu Romana Moszyńskiego – architekta powiatowego. Muzeum gromadzi zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne, sztuki numizmaty oraz raviana i pamiątki związane z Rawą Maz. i regionem rawskim.

W Muzeum oprócz wystaw czasowych, obejrzeć można ekspozycje stałe:

- „Tradycyjna izba chłopska regionu rawskiego”- ukazująca wnętrze odświętnej izby z jej charakterystycznym wystrojem w przekroju czasowym 1880-1950.

- „Salonik babuni z przełomu XIX i XX w.”- zabytki sztuki obrazujące wnętrze salonikowe dworku szlacheckiego.

 

 

 

 

 

 

Zespół Pojezuicki

Rynek

Zachodnią pierzeję rynku tworzy zabudowa późnobarokowego kościoła p.w. NiepokalanegoPoczęcia N.M.P., klasyczna dzwonnica i budynek dawnego kolegium jezuickiego ufundowanego przez braci Wołuckich w 1613r.

Prawdziwym klejnotem wśród zabytków jest gotycka chrzcielnica z końca XIV w.; w czasie rokoszu Lubomirskiego kolegium gościło króla Jana Kazimierza wraz z królową. Wychowankiem mieszczącej się tu szkoły był znany, polski kronikarz Jan Chryzostom Pasek.

Do kościoła przylega dwukondygnacyjna dzwonnica; na skutek błędów konstrukcyjnych w XIX w. groziła zawaleniem. Obiekt doczekał się solidnego remontu dopiero po czterdziestu latach.

 

Kościół i klasztor OO. Pasjonistów

Ul. Ks. Skorupki 3

Już w XIV stuleciu istniał w tym miejscu kościół romański. Obecna , późnobarokowa świątynia pochodzi z 1790 r., a klasztor z I poł. XIX w.


Wśród wielu zabytków na szczególną uwagę zasługują:

Ołtarz główny – Matki Boskiej Pocieszenia z charakterystycznymi, złotymi sukniami i koronami, pieta, konfesjonały w stylu włoskiego baroku oraz obraz św. Moniki.

 

W kościele p.w. Wniebowzięcia NMP od kilkudziesięciu lat kultywowany jest zwyczaj układania dywanu z płatków kwiatowych w oktawę Bożego Ciała.

 

 

 

 

Kościół ewangelicko-augsburski

Ul. Warszawska 12

Jednonawowa świątynia p.w. św. Ducha zbudowana zapewne w XVI stuleciu (powstała z XIV wiecznej kaplicy) i powiększona

w I poł. XIX wieku.

 

Kościółek p.w. św. Stanisława w Boguszycach

Ten renesansowy, modrzewiowy kościół z XVI w., należy obok kompleksu pałacowo-parkowego w Nieborowie i Arkadii do zabytków najwyższej klasy w naszym regionie. Wybitnym dziełem malarstwa stropowego jest tutejsza polichromia z lat 1558-1569.

Anielska Góra

ok. 1 km na płd. od centrum miasta

W 2 poł. XIII w na Anielskiej Górze (od żyjącego tu pustelnika zwanego Aniołem) powstał drewniano-ziemny gród, otoczony podwójnym wałem i fosą. Gród stanął na naturalnym wzniesieniu i istniał do ok. 1380r. O samej „Anielce” krąży wiele legend z którymi warto się zapoznać.

 

Park w stylu angielskim

Idea utworzenia parku powstała na początku XIX w. wraz z projektem wyprostowania koryta Rawki; razem z budowlami w rynku stanowi integralną część zabytkowego założenia urbanistycznego. W 1939 na terenie parku hitlerowcy urządzili przejściowy obóz dla jeńców wojennych. Rawski park wraz z rzeką Rawką wpisany jest do rejestru zabytków i otoczony opieką konserwatorską.

 

 

 

Ratusz i rynkowe kamieniczki

Ratusz to neoklasycystyczny budynek pochodzący z I poł. XIX w, zaprojektowany przez Bonifacego Witkowskiego; wraz z zespołem kamienic oraz stosunkowo „młodym” skwerem stanowi centrum Rawy Mazowieckiej. Całe założenie urbanistyczne szczególnie okazale prezentuje się o zachodzie słońca, bądź już po zmierzchu.

 

 

 

Wieża „Strażacka”

Pl. Wolności

Charakterystyczna, górująca nad miastem sylwetka 30-metrowej wieży strażackiej to swoisty drogowskaz dla wszystkich, którzy chcą dostać się do centrum miasta.

Suszarnia węży strażackich powstała w 1947 r. Niegdyś na wieży strażacy pełnili warty, gdyż jest to doskonały punkt widokowy na Rawę i okolicę.

 

 

 

 

Zalew „Tatar”

Ul. Słowackiego 78

Niewątpliwie największą atrakcją w okresie letnim jest akwen wodny, który tworzy rzeka Rawka. W upalne letnie dni wszystkie kąpieliska wręcz tętnią życiem od licznie przebywających tu Rawian i turystów z innych miejscowości. Na całej powierzchni zalewu roi się od kajaków, rowerów wodnych, łódek itp..Słońce, las, woda, muzyka, oraz okrzyki kąpiących się dzieci tworzą niepowtarzalną atmosferę rawskiego zalewu.

 

 

Ośrodek Sportu I Rekreacji im. Haliny Konopackiej

Ul. Tatar 1a

Tel. (046) 814 45 71

Rekreacyjna część zalewu „Tatar” wraz z przystanią wodną, lasem z alejkami, halą sportową

, kortami, polem namiotowym, i hotelem tworzy kompleks rawskiego OSiRu. Całość dopełniają liczne „ogródki” gastronomiczne oraz taras z dyskoteką „pod gołym niebem”.

 

 

 

RKS „MAZOVIA”

Ul. Zamkowa 3

Tel. (046) 814 41 77

Wybierając się na rawski zamek warto wiedzieć, że znajduje się on na terenie

RKS ”Mazovia”. Klub jest powodem do dumy dla każdego rawskiego kibica, gdyż istnieje nieprzerwanie od 1930r. Zawodnicy „Mazovii” wywalczyli już wiele znamienitych trofeów. W klubie trenuje dziś ponad 230 sportowców. Kilka lat temu do sekcji piłkarskiej przyłączono siatkarską („Ravia”).

 

Hala sportowa

Ul. K. Wielkiego 28

Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa jest tysięcznym obiektem otwartym przez UKFiT. Choć oddana została, w poł. 1999r., to rozgrywane w niej już były zawody o charakterze ogólnopolskim. Korzystać z hali, siłowni i całego zaplecza może każdy. Wystarczy zadzwonić (046) 814 48 04

 

Dom przy Kościuszki 14

Budynek przy Kościuszki 14 powstał w 1932r. I jest niewątpliwie jednym ze wspanialszych przykładów wielkiego kunsztu bodaj największego rawskiego architekta – Konrada Kłosa. Zaprojektował on również takie budowle jak gmach SP nr 1, budynek przy pl. Piłsudskiego 4, przedszkole przy Zamkowej Woli i wiele innych. W latach powojennych znajdowała się tu siedziba PKO.

 

Dom przy ul. Miłej

Narodziny tej budowli przypadły na początek XX wieku. Od strony ulicy nie wygląda tak okazale, jak fasada od strony SP nr 2, która świadczy o dobrym guście pierwszego właściciela – dr Otto.

 

 

 

Szkoła Podstawowa Nr 1

Ul Kościuszki 19

Okazały gmach SP nr 1 im. T. Kościuszki oddany do użytku został 19 X 1926 r. Jak na owe czasy szkoła wyposażona była bardzo dobrze, m.in. : sala fizyczna, chemiczna, do nauk przyrodniczych itd.

W okresie II wojny światowej budynek zajęto na potrzeby wojska niemieckiego i tzw. Deutsche Schule. Na przedniej fasadzie uwage przyciaga okazała nisza wejściowa oraz tablica ku czci nauczycieli zamordowanych w obozach zagłady.

... do zobaczenia w Rawie Mazowieckiej